piątek, 26 stycznia 2018

Małe jest wielkie.

Kto z nas nie zna baśni jednego z najsłynniejszych duńskich pisarzy Hansa Christiana Andersena o księżniczce na ziarnku grochu. Jak to książę bardzo chciał się ożenić, ale tylko z prawdziwą księżniczką. Kandydatek było, co prawda wiele, ale w której rozpoznać arystokratyczną krew. Pewnego dnia zjawiła się młoda dama, która twierdziła, że należy do królewskiego dworu i jest księżniczką. Książę pokusił się o próbę i nie mówiąc jej o niczym kazał przygotować jej łoże, w którym ukryte było małe ziarenko grochu. Noc dla damy była ciężka. Każda królewna czy księżniczka przyzwyczajona do wygód życia. Na pewno nie wyśpi się na takim posłaniu i tak też było tym razem.

Co z pozoru wydaje się małe wcale nie musi takie być. My ludzie oceniamy wszystko pod kątem poznania zmysłowego, a Jezus uczy nas patrzeć oczami duszy. Mały groch doprowadził do pięknego zakończenia bajki dla dzieci. Ziarenko gorczycy, które w rzeczywistości jest małe Bóg przyrównuje do swojego Królestwa. Czy to nie zdumiewa?

W małych rzeczach odnajdujmy, to co najważniejsze i najpiękniejsze, a większe tym bardziej na pewno nas nie ominą.

K. M.

Mk 4, 26-34

Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Jezus mówił do tłumów:
«Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy, nasienie kiełkuje i rośnie, sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. Gdy zaś plon dojrzeje, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo».
Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki podniebne gnieżdżą się w jego cieniu».
W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Współczesny Adam kontra uczeń

  Po jakich słowach rozpoznać współczesnego Adama?  - To nie moja wina! Ja planowałem inaczej. Przecież wszyscy tak robią, a po za tym to ...